20/5/2021

Komora hiperbaryczna pomaga kobietom cierpiącym na fibromialgię

Fibriomialgia to zagadkowa choroba o niejasnych przyczynach i objawach obejmujących bardzo szerokie spektrum. Tradycyjne, symptomatyczne leczenie zwykle niewiele pomaga. Czy tlenoterapia hiperbaryczna okaże się „cudowną pigułką” dla cierpiących? Badania pokazują, że jest to bardzo możliwe.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Rice Univeristy oraz w Izraelu stan kobiet z fibromialgią ulega znacznej poprawie po zabiegach w komorze hiperbarycznej. W wyniku badania klinicznego z udziałem 48 kobiet, u których zdiagnozowano fibromialgię, okazało się, że zastosowanie hiperbarii tlenowej przyniosło złagodzenie objawów u wszystkich uczestniczek badania.

W trakcie badań nad zastosowaniem tlenoterapii hiperbarycznej u pacjentów poudarowych badacze z Sagol Center for Hyperbaric Medicine and Research przy Assaf Harofeh Medical Center i z Uniwersytetu w Tel Avivie zaobserwowali, że ta sama terapia przynosi pozytywne rezultaty w przypadku osób z fibromialgią.

Badanie kliniczne objęło 48 kobiet u których zdiagnozowano fibromialgię przynajmniej 2 lata wcześniej. U połowy zastosowano 40 zabiegów w komorze hiperbarycznej przez 5 dni w tygodniu na przestrzeni 2 miesięcy. Sesje trwały 90 minut, a pacjentów sprężano do ciśnienia 2 ATA.

U drugiej grupy kobiet zastosowano leczenie kontrolne, po czym, po ewaluacji objawów, leczenie w komorze hiperbarycznej. Po dwumiesięcznym leczeniu kontrolnym pacjentki nie zaobserwowały żadnej poprawy, natomiast po 40 zabiegach HBOT odnotowały podobne korzyści, jak pierwsza grupa kobiet. Analiza obrazów SPECT ujawniła poprawę w nieprawidłowej pracy mózgu: zmniejszoną nadaktywność zwłaszcza w obszarze tylnym oraz podwyższenie zredukowanej aktywności głównie w obszarze czołowym.

Leczenie w komorze hiperbarycznej pozwoliło pacjentom znacznie zredukować, a nawet wyeliminować, stosowanie leków przeciwbólowych. Naukowcy są zdania, że o ile zażywanie leków łagodziło ból, to nie cofało zmian, podczas gdy terapia HBOT usuwa przyczynę choroby.

Wyniki są bardzo obiecujące, ponieważ – przeciwnie niż dotychczasowe sposoby walki z fibromialgią, które przynoszą jedynie symptomatyczna ulgę - HBOT celuje w przyczynę: patologię mózgu odpowiedzialną za syndrom. Oznacza to, że naprawa mózgu, włącznie z neuronalną regeneracją, jest możliwa nawet w przypadku chronicznych i długotrwałych symptomów bólowych.

Bibliografia

Hyperbaric Oxygen Therapy Can Diminish Fibromyalgia Syndrome - Prospective Clinical Trial, Efrati S, Golan H, Bechor Y, Faran Y, Daphna-Tekoah S, Sekler G, Fishlev G, Ablin JN, Bergan J, Volkov O, Friedman M, Ben-Jacob E, Buskila D

PLoS One. 2015; 10(5):e0127012. Epub 2015 May 26. PMID: 26010952.

Yildiz S, Kiralp MZ, Akin A, Keskin I, Ay H, Dursun H, Cimsit M. A new treatment modality for fibromyalgia syndrome: hyperbaric oxygen therapy. J Int Med Res. 2004 May-Jun;32(3):263-7.

http://www.news-medical.net/news/20150603/Women-who-suffer-from-fibromyalgia-benefit-from-hyperbaric-oxygen-therapy.aspx

Przeczytaj inne posty na blogu:

20/5/2021

Ziemia – lekarstwo w zasięgu naszych stóp?

Człowiek jest istotą elektryczną i magnetyczną, a pomiędzy nimi istnieje ścisły związek. Funkcjonowanie naszego organizmu opiera się nie tylko na skomplikowanych reakcjach biochemicznych, ale zależne jest również od złożonych procesów elektromagnetycznych. Współczesny świat wraz z rozwojem technologii elektronicznych wypełnił nasz dom urządzeniami generującymi swoiste pole elektromagnetyczne i zaburzającymi stan homeostazy naszych ciał. Czy istnieje remedium neutralizujące negatywne działanie tych pól i przywracające elektryczną równowagę w organizmie? Tak, i to w zasięgu... naszych stóp. Bezpośredni kontakt z powierzchnią ziemi, zwany uziemianiem, przywraca człowiekowi stan równowagi i – jak dowodzą badania – wpływa korzystnie na sen, redukuje stany zapalne i wytwarzanie hormonów stresu oraz zmniejsza ciśnienie krwi.

Czytaj dalej
20/5/2021

Ponadczasowa mądrość tradycyjnej kuchni, czyli o leczniczych właściwościach rosołu

Wywary na mięsie lub kościach stanowią ważny element każdej niemalże tradycyjnej kuchni. Zanim medycyna zaczęła przepisywać tabletkę na każdą dolegliwość, sami lekarze zalecali wywary w leczeniu różnych dolegliwości. Okazuje się, że ma to swoje naukowe uzasadnienie – bogaty w minerały, aminokwasy i kolagen wywar kostny lub mięsny pomaga nie tylko na sezonową grypę, ale również wspiera stawy, kości, skórę, paznokcie i włosy, działa kojąco na układ pokarmowy, odbudowuje nabłonek jelit, wspiera funkcjonowanie wątroby, łagodzi objawy astmy, harmonizuje działanie układu immunologicznego, a nawet pomaga leczyć bezpłodność. Z dzisiejszego postu dowiesz się nie tylko jakie konkretne korzyści ma taki wywar, ale również jak go przygotować.

Czytaj dalej
Więcej postów
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na przechowywanie ciasteczek na swoim urządzeniu w celu poprawienia użyteczności tej strony. Więcej informacji znajduje się w Polityce prywatności.
Preferencje