20/5/2021

Hiperbaria tlenowa zwiększa liczbę komórek macierzystych

Większa ilość komórek macierzystych to dłuższa młodość i lepsze zdrowie. Jednak z biegiem nasz organizm produkuje ich coraz mniej. Czy są bezpieczne, w pełni naturalne metody bo podwyższyć ich liczbę? Okazuje się, że tak, i że tlenoterapia hiperbaryczna jest jedną z nich.

Od jakiegoś już czasu trwają badania nad zastosowaniem komórek macierzystych nie tylko w leczeniu schorzeń onkologicznych, hematologicznych czy z zakresu medycyny regeneracyjnej, ale również pod kątem spowolnienia procesów starzenia. Czy komórki macierzyste rzeczywiście okażą się panaceum na tak wiele dolegliwości i pomogą nam zachować wieczną młodość? Czas pokaże. Jedno jest pewne – z biegiem lat w naszym organizmie komórek macierzystych ubywa, i, między innymi, dlatego przybywa nam zmarszczek. Ale na szczęście jest w pełni bezpieczny sposób, by podnieść ich ilość. Badania dowodzą, że zabiegi w komorze hiperbarycznej zwiększają ilość komórek macierzystych nawet kilkukrotnie, a już po jednej ekspozycji na tlen ich ilość może wzrosnąć dwukrotnie.

Zgodnie z badaniami ekspozycja na tlen hiperbaryczny mobilizuje komórki macierzyste ze szpiku kostnego poprzez stymulację syntezy tlenku azotu (NO). W jednym z badań populacja komórek CD34(+) podwoiła się już po jednym zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej trwającym 120 minut. Po 20 zabiegach ilość komórek macierzystych wzrosła ośmiokrotnie.

Bibliografia

Thom SR, Bhopale VM, Velazquez OC, Goldstein LJ, Thom LH, Buerk DG. Stem cell mobilization by hyperbaric oxygen. Am J Physiol Heart Circ Physiol. 2006 Apr;290(4):H1378-86. Epub 2005 Nov 18. SourceInstitute for Environmental Medicine, University of Pennsylvania, Philadelphia, PA 19104-6068, USA. sthom@mail.med.upenn.edu

Przeczytaj inne posty na blogu:

Więcej postów
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na przechowywanie ciasteczek na swoim urządzeniu w celu poprawienia użyteczności tej strony. Więcej informacji znajduje się w Polityce prywatności.
Preferencje